SOCIÁLNE SIETE
  •  

O nás

VÝROBA TRADIČNEJ SLOVENSKEJ ĽUDOVEJ MAJOLIKY

Firma Majolika-R pod vedením Renáty Hermysovej vznikla v roku 1990, teda už viac ako 30 rokov sa venuje hlavne zachovávaniu tradičného remesla – kultúrneho dedičstva slovenského národa – výrobe tradičnej slovenskej ľudovej majoliky. Od roku 2011 fungujeme ako Chránená dielňa a do našej práce sme začali začleňovať aj ľudí s hendikepom. Pomalými krôčikmi a niekoľko-mesačným až niekoľko-ročným učením dnes naši hendikepovaní kolegovia vyrábajú nádherné výrobky, na ktoré sme všetci veľmi hrdí.

Zákazníkom sme vždy chceli ukázať, čím je naša oblasť významná a jedinečná. Preto spájame to najlepšie, čo náš región ponúka – výrobu tradičnej slovenskej ľudovej majoliky a vínnu pivnicu, kde si môžu naši zákazníci vychutnať pohárik skvelého regionálneho vínka, či pochutnať si na slovenských špecialitách.

Rok 2020 bol pre nás zlomový – zasiahla nás korona kríza, ako aj všetkých ostatných podnikateľov. Prišli sme s nápadom venovať sa tomu, čo si situácia vyžadovala. Rozšírili sme našu Chránenú dielňu aj o textilnú výrobu a spoločne sme začali šiť ochranné rúška. A keďže sme kreatívna firma, zriadili sme aj malú prevádzku na Kamzíku, kde podnes deň predávame bubble waffle, corn-dogy a iné špeciality.

V roku 2019 sme začali rozmýšľať nad sociálnym podnikom. V roku 2021 sa nám podarilo založiť Sociálny podnik Majolika-R, s.r.o., kde sme integrovali obidve spoločnosti a zachovali sme pracovné miesta pre našich hendikepovaných zamestnancov.

Naši hendikepovaní zamestnanci dostávajú mzdu ako každý iný zamestnanec napriek tomu, že ich postih je nad 80%. Nie je to len fyzický postih, ale aj psychický, schizofrénia, prípadne čiastočná demencia. Samozrejme, ich výkony nie sú ako u bežných zamestnancov, no každá ich radosť aj z malinkého posunu vpred nás teší a uisťuje v tom, že naše úsilie a práca má zmysel.

Keďže pri takýchto zamestnancoch je niekedy problémom aj monotónna práca, obmieňame ich na rôznych stanovištiach a tak sa za pomoci pracovných asistentov priúčajú okrem výroby keramiky aj textilej výrobe a gastronómii.

Našim cieľom je okrem zachovávania kultúrneho dedičstva aj integrácia hendikepovaných, zraniteľných a znevýhodnených osôb do spoločnosti a motivácia k samostatnosti a rozvoju ich individuálnych schopností.